Mesleğimize büyük emekler veren değerli öğretmenlerimizin anılarını yaşatmak, geleceğimize ışık tutan öğretilerini genç kuşaklara aktarmak amacıyla kurultaylarımızda kimi oturumlara -anlam ve içeriklerine uygun olacağını düşünerek- onların adlarını vermeyi sürdüyoruz. 2022’de düzenlediğimiz üçüncü Bilgisayar Mühendisliği Kurultayında Prof. Dr. Neşe YALABIK‘ı mesleğimize ve ülkemize katkılarına en içten teşekkürlerimizle anıyoruz…

 

Prof. Dr. Neşe YALABIK
(1950 – 2020)

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı (1991-1996)
ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün Kurucusu ve İlk Müdürü

Neşe YALABIK, 10 Mart 1950’de İstanbul’da doğdu. 1967’de Ankara Fen Lisesi’nden mezun oldu. Lisans öğrenimini ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünde 1971’de, yüksek lisansını yine aynı bölümde 1972’de tamamladı. 1977’de Brown Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği alanında doktora derecesini aldı.

1977-1979 arasında Drexel Üniversitesi’nde konuk yardımcı doçent olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1979’da ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1980’de yardımcı doçent, 1984’te doçent, 1989’da profesör oldu. 1991-1996 yıllarında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu.

Örüntü tanıma, konuşma tanıma, doku tanıma gibi araştırma alanlarında uzmanlaşan Prof. Dr. Neşe YALABIK, bu alanlarda birçok bilim insanı yetiştirdi. Disiplinlerarası araştırmalara büyük önem veren YALABIK, 1996’da ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün kuruluş çalışmalarını yürüttü ve kurucu müdür olarak enstitünün ilk müdürü oldu. Ekim 2004’e dek bu görevini sürdürdü.

Enformatik Enstitüsü dönemindeki araştırmaları; uzaktan eğitim, İnternet üzerinden asenkron öğretim ve öğrenme yönetim sistemleri üzerinde yoğunlaştı. Aynı dönemde görüntü işlemenin biyoloji ve tıp alanındaki uygulamalarıyla da ilgilendi. Disiplinlerarası yaklaşımın Türkiye akademik çevresinde yaygınlaşması ve üniversite-endüstri işbirliğinin sağlanması kapsamında 1997’de enstitüde “Bilişim Sistemleri” ve “Bilişsel Bilimler” anabilim dallarının kurulmasına emek verdi. Türkiye’deki ilk örnekler olan bu anabilim dallarını 1999’da kurulan MODSIM (Modelleme ve Simülasyon) ile 2002’de kurulan “Yazılım Yönetimi” programı ve “Sağlık Bilişimi” anabilim dalı izledi.

2000-2002 arasında YÖK bünyesindeki Enformatik Milli Komitesinde görev yaptı. 2005’te başlayan HIBIT (International Symposium on Health Informatics and Bioinformatics) sempozyumuna öncülük etti.

Şubat 2010’da emekliye ayrılan Neşe YALABIK, yaşamının bundan sonraki döneminde akademideki çok yönlü kişiliğini sosyal hayatına yansıtarak resimden Türk Halk Bilimine, gastronomiden seyahate dek çok farklı konularda etkinliğini sürdürdü. Bunun bir ürünü olan, dünyadan ve yöresel mutfaklarımızdan çeşitli yemek tariflerini harmanladığı “Yaşamdan Gurme Pencereler” kitabını 2013’te yayımladı. Akademik çalışmalarından da kopmayan YALABIK, emekliliğinden sonra da ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yarı zamanlı ders vermeye devam etti.

31 Ağustos 2020’de aramızdan ayrılan Prof. Dr. Neşe YALABIK’ı saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyoruz.