Mesleğimize büyük emekler veren değerli öğretmenlerimizin anısını yaşatmak, geleceğimize ışık tutan öğretilerini genç kuşaklara aktarmak amacıyla kimi oturumlara -anlam ve içeriklerine uygun olacağını düşünerek- Necdet Bulut, Bülent Epir, Oğuz Manas, Mustafa Akgül adlarını verdik. Onları saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyoruz…

Dr. Necdet BULUT
(1938 – 1978)

1938 yılında Sivas’ta doğdu. 1960’ta İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümünü bitirdi. 1963-1969 arasında IBM şirketinde sistem mühendisi olarak çalıştı. 1969 Mayıs’ında ODTÜ Elektronik Hesap Bilimleri Bölümüne programcı olarak girdi. Aynı yılın Kasım ayında öğretim görevliliğine atandı.

1970 Şubat’ında Purdue Üniversitesinde doktora çalışmalarına başladı. 1972’de bilgisayar bilimleri dalında M.S., 1973’te de doktora derecesi aldı (Türkiye’nin bilgisayar alanında doktora yapan ilk bilim insanıdır). 1974’te ODTÜ’ye döndü ve yardımcı profesörlüğe yükseltildi.

Bulut, 1975’te ODTÜ Bilgisayar Merkezi’nin yönetmenliğine getirildi. 1975’te Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanlığına seçildi. Ayrıca Tüm Öğretim Üyeleri Derneği’nde genel yazmanlık görevini yürütüyordu. 1977 genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi listesinden İzmir ilinde milletvekili adayı oldu.

1978 Temmuz’unda (ODTÜ’den izinli olarak) Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsü Başkanlığına getirildi. 26 Kasım 1978 gecesi uğradığı silahlı saldırı sonucu 8 Aralık 1978’de Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Dr. Bülent EPİR
(1928 – 1991)

1928 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Atatürk Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinden 1951 yılında yüksek lisans diploması ile mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra ABD’ye giderek burada mühendis olarak görev yaptı. 1956’da Fulbright bursu ile Columbia Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1964’te New York’un önde gelen firmalarında mühendis olarak çalışırken Columbia Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri konusunda eğitimler aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kuruluşunda emek verdi ve bölümün başkanlığını da yaptı. Vefatına kadar devam ettirdiği öğretim üyeliği ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki idari görevlerinin yanı sıra OECD projeleri başta olmak üzere Türkiye ve ABD’de pek çok projede çalıştı.

1991 yılında hayatını kaybetti.

Dr. Oğuz MANAS
(1934 – 2017)

1934 İzmir doğumlu olan Manas, 1955’te Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi; 1961 yılında İstatistik alanında doktora derecesi aldı.
1970-77 yılları arası Ege Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü, 1982-1991 yılları arasında ise kurucu bölüm başkanı olarak Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yaptı. 1997 yılında Ege Üniversitesinden emekli oldu.

Manas, Ege Üniversitesindeki görevi sırasında Kent Bilgi Sistemi yazılımının oluşturulması, Türkiye’nin en büyük bilgisayar merkezinin kurulması, Avrupa Okçuluk Şampiyonası ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Fabrikaları için otomasyon sistemleri geliştirilmesi, EARN (Avrupa Akademik Araştırma Ağı) bağlantısıyla Türkiye‘de ilk İnternet faaliyetinin başlaması ve ülkemizde ilk e-ticaret uygulamasının gerçekleştirilmesi gibi projelerde görev aldı.

Türkiye’de birçok kamu ve özel kesim kurumunun bilgisayar ve ağ altyapılarının kuruluşunda emek veren Oğuz Manas, 22 Kasım 2017’de yaşamını yitirdi.

Dr. Mustafa AKGÜL
(1948 – 2017)

1948 yılında doğdu. 1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa AKGÜL, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) “Combinatorics and Optimization” üzerine doktora derecesini aldı.

University of Delaware ve North Carolina State University’de konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 1987’den başlayarak Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

İnternet Teknolojileri Derneği başkanlığını yapan Mustafa Akgül, Linux Kullanıcıları Derneği’nin kurucu başkanlığı, İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu, Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 20 yılı aşkın süredir devam eden İnternet Konferansları, Akademik Bilişim Konferansları ve İnternet Haftası etkinliklerinin yürütücüsü oldu.

Düzenlediği birçok etkinlik, eğitim, seminer ve konferansın yanı sıra yayımladığı yazılar ve e-posta listeleriyle Türkiye’de İnternet ve teknoloji kültürünün gelişmesinde, GNU/Llinux ve özgür yazılım topluluğunun oluşmasında ve büyümesinde önemli katkılarda bulundu. Türkiye’de ilk İnternet bağlantısının kurulması ve sonrasındaki çalışmaları nedeniyle “Türkiye’de İnternet’in Babası” olarak anılan Mustafa Akgül 1994 yılında yayımlanan, ilk basılı Türkçe İnternet kitabı “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın da yazarıdır.

Mustafa Akgül’ü 13 Aralık 2017’de yitirdik.